Netbeheerders van hoogspanningsnetten treden de laatste jaren steeds meer naar buiten om te tonen wat ze doen. Ook op interactieve wijze. Elia en RTE probeerden het ooit met de game Need4Grid, maar ook Tennet heeft iets interactiefs. Speel zelf voor netbeheerder met de Power Flow Simulator.
Een jaar of drie geleden kwamen RTE en Elia met de game Need4Grid (N4G). Daarin kon je op een Rollercoaster Tycoon-achtige manier voor netbeheerder spelen. Om het zo realistisch mogelijk te maken had je te maken met kosten, aanlegtijd van verbindingen, technische beperkingen, opregeltijd van centrales, calamiteiten en ook nog een keur aan boze stakeholders. Misschien was juist die uitgebreidheid wel de reden van de spoedige ondergang van N4G, want buiten een stel fanatieke pylon geeks bleek er weinig interesse. Geruisloos werd het na een jaar offline gehaald.
Spelen in een interactief netschema
Toch sprak een interactieve tool ook Tennet aan. De Berg vermeed de omvang en complexiteit van N4G en hield het simpel: ze lieten IT-bedrijf Artelys een Power Flow Simulator bouwen. Het is een combinatie tussen een spel en een netmodel, gericht op grid balancing. Het speelveld is een vermaasd hoogspanningsnet van verbindingen, stations, productie en belasting. In het net kan je loadflow door de verbindingen zien stromen. Hou het net op 50 Hz door productie bij of af te schakelen, voorkom congestie en laat ruimte om zo groen mogelijk stroom te produceren.
Het wordt pas echt mooi in de expertmodus. Daarin zit een optie waarin het game-element vervalt. Dat is nuttig wanneer high scores je weinig interesseren en je vooral geïnteresseerd bent in daadwerkelijk technisch beheer. In de Expertmodus kan je vanaf de grond je eigen hoogspanningsnet in de simulator bouwen. De simulator wordt daardoor een netmodel: een tool om vrijelijk allerlei dingen te kunnen uitproberen om ervan te leren en het net te doorgronden. Laat een zware centrale trippen, verzwaar een verbinding, hevel belasting over, zet echt belachelijk veel zonnepanelen neer of kijk hoe robuust jouw zelfgemaakte net is door onaangekondigd een trafo los te nemen (ONB) en kijk wat dit alles doet met de loadflow en overbelastingen in het net.
Run ‘m met het Nederlands koppelnet
Je zit hier op HoogspanningsNet, dus dan kan je wat extra’s verwachten. Wij hebben het netschema er even bijgepakt en vervolgens het koppelnet nagebouwd in de simulator, compleet met onderhangende deelnetten, interconnecties, productie en de correcte transportcapaciteiten. Of men daar in Arnhem blij mee is, tja… Feit is wel dat alle informatie op ons netschema (de bron voor het gesimuleerde net) openbaar te vinden is, zodat het enige wat wij eigenlijk toevoegen het samenbrengen van deze informatie is. Het daadwerkelijke koppelnet inladen leverde direct een realistisch beeld op, want de knelpunten die wij tegenkwamen in de simulatie bleken best goed overeen te komen met de praktijk. Virtueel Ens – Lelysted – Diemen oppompen naar 2635 MVA deed wonderen voor de congestie, dus de simulator is helemaal zo slecht nog niet.
Verander je zolderkamer in de Zaal
Zelf stoeien met het net? Verander je zolderkamer in een extra bedrijfsvoeringscentrum (ook wel bekend als de Zaal) en beheer je eigen net. Lees meer over hoe je een kopie van het model van het Nederlandse koppelnet zelf in de simulator kan inladen en speel de Power Flow Simulator direct (en gratis) op de subsite van Tennet, direct vanuit je browser. ◼
Header: schermafbeelding van een deel van het koppelnet in de Powerflow Simulator.
Artikel 1): Deel van ons netschema, de gegevens die we in de simulator hebben gestopt.