Mast van de Maand

Mast 62, 150 kV Eerde – ’s Hertogenbosch Noord (NL)

Voor een Hollands plaatje kan je terecht in Eerde, waar een trafostation vlak naast deze oude molen staat. Zo heb je een energiek landschapselement op twee manieren.

Station Eerde is later in deze lijn ingeknipt. Kijken we op de netkaart, dan zien we op twee manieren aanwijzingen daarvoor. Eén circuit van de hoogspanningslijn is onderbroken en het station is er zijwaarts half onder gezet. Verder kunnen we het ook zien aan de mastnummering. De mast op de foto heeft nummer 61 terwijl aan de overzijde mast 62 staat. Bij een nieuw aangelegde verbinding vanaf een bestaand station zou dat nooit op die manier zijn gedaan.

De mast zelf is een hoekmast met een beetje ongemakkelijk poppetjesprofiel. Het voelt voor de meer gevoelsmatig kijkende pylon geek net niet prettig aan, alsof de toren wat aan de dikke kant is en de profielen een fractie te zwaar zijn. De kleine nonnenkap die we van zwaardere masten in het koppelnet kennen geeft hier op een rare manier versterking aan. Aan de andere kant is de mastdimensie met hoogte en breedte wel redelijk in orde en doordat de preekstoelen een lichte overstek hebben heeft de PNEM de mast nog net wat minder bonkig weten te maken. Die preekstoelen verraden een relatief recent bouwjaar. Het is niet zo dat er pas sinds de late jaren 90 überhaupt 150 kV is op deze plek, maar dit is een van de verbindingen in Brabant die een keer vernieuwd is, compleet met nieuwe masten, waarbij de originele mastnummering is gehandhaafd. Lijnvernieuwingen op hetzelfde spanningsniveau zijn relatief zeldzaam. De PNEM heeft het bij een aantal verbindingen gedaan in de jaren 90. Meestal met Maaswaaltjes, soms ook met andere modellen.

Netspanning: 150 kV
Transportvermogen: 2x 210 MVA
Verbindingslengte: 38 km (of 13 en 25 km, als je de inknip meerekent)
Mastdetails: Donau, HA
Bouwjaar: 1998 (vernieuwbouw)
Opdrachtgever: PNEM
Beheerder: Tennet